Üç Tavsiye

bİr KİTAP

Annenin şefkatli sesiyle söylediği küçük bir masal veya bir ninni, bebeklerin sakinleşmesini ve uykuya dalmasını sağlayan en güzel yollardan biridir. Masalları annelerimizden miras olarak alırız ve sonra onları çocuklarımıza aktarırız. Geçmişten izler taşıyan masalların yumuşak ezgilerine eşlik eden ışıltılı sözler, her zaman aynı yumuşaklıkta olmasa da anne okulunun en önemli müfredatı olmalıdır. Birçok araştırma, bebeklerin 6-9 aydan itibaren sözcükleri anlamaya, kavramları anlamlandırmaya başladığını gösterir. Dünyaya gelmeden âşık olduğumuz anne sesi, medeniyet kavramını yüreklerimize kazıyan çok güçlü bir kalemdir. Son olarak annelerden ricamız, çocuklarına her gün masal okumaları.

bİr FİLM

2018 yılında vizyona giren Hint filmi Hıçkırık, bilindik dans sahnelerinin olmadığı renkli bir o kadar da pozitif Bollywood filmi. Filmin ana karakteri Naina Mathur’un can yakacak derecede tıkanıklık ve kekemelik sorunu yaşadığı Tourette sendromu diye bir hastalığı vardır. Öğretmen olma hayalini gerçekleştirme çabaları, hastalığı yüzünden engel gibi gözükse de hayali için büyük bir mücadele verir. Sonunda bir okulda öğretmen olarak iş bulur. Empati kurmak üzerine örnek gösterilebilecek, izleyicisini sık sık duygusallaştıran ve Hint sinemasının olmazsa olmazı olan renkli dans sahnelerinden uzak olması filmi izlenir hâle getirmiştir.

bİr SANATÇI

Sanat dünyasının çalkantılı ortamında dinginliğiyle yüreklerimize su serpen Necip Karakaya kardeşimizin sanata olan aşkı, babası Klasik Türk Müziği ve Tasavvuf Müziği sanatçısı merhum İsmail Karakaya’nın sohbet meclislerinde yeşermiş, burada dinî ve millî konularda önemli bir birikime sahip olmuştur. Divan şiiri, Mesnevi ve yazmış olduğu şiirlere yapmış olduğu bestelerle tanıdığım Necip Karakaya kardeşimi “Payitaht Abdülhamid” dizisinde oyuncu olarak gördüğümde şaşırmıştım. Bir tiyatro sanatçısı olarak Necip kardeşimin oyunculuk yeteneği musikiye olan aşkına nazire yaparcasına öne çıkmayı hak ediyor.