Bırakma Beni

Göğündeki maviliği kaybedene kadar herkes bir yere aittir, o mavilikte savaş uçakları görünene kadar gökyüzü alabildiğine mavidir ve her şey olabildiğince güzeldir.

Cannes ödüllü Bosnalı yönetmen Aida Begiç’in, Türkiye’de yaşayan Suriyeli yetim çocukların gerçek yaşam hikâyesini beyazperdeye taşıdığı Bırakma Beni filmi göğündeki maviliği kaybeden üç çocuğu anlatıyor. Senaryosu gerçek bir hikâyeye dayanan filmin oyunculuğunu Türkiye’deki çadır kamplarda yaşayan çocuklar üstleniyor.

Filmin konusuna gelecek olursak İsa, annesi ve kardeşi ile iç savaştan Türkiye’ye göçmüş bir ailenin çocuğudur. Çok sevdiği annesinin ölümünün ardından küçük çocuk Şanlıurfa’ya gönderilir. Bundan sonra yaşayacağı yer, Suriyeli çocukların kaldığı bir yetimhane olacaktır. Orada kalırken Ahmet ve Motaz’la arkadaş olur. Arkadaş olan bu üçlünün farklı hayalleri ve amaçları vardır. O hayallere ulaşmak için zorlu hayat şartları ile mücadele etmeleri gerekir. Ahmet, Suriye’de kaybolan babasına tekrar kavuşacağı ümidi ile yaşamaktadır. Motaz ise yeniden evlenen annesi tarafından yetimhaneye bırakılmıştır. Farklı karakterde olan İsa, Ahmet ve Motaz’ın tek amacı vardır; o da yetimhaneden çıkıp yeni bir hayat kurmak. Her şeyini kaybetmiş olan bu üç küçük çocuğun birbirlerine olan bağları hayatlarını değiştirecek ve onlara kılavuzluk edecektir. Yönetmen konuyu çocukların gözünden anlatmayı tercih etmiş. Çünkü çocuklar, savaş konusunda sadece dram değil umut ve sevgi temalarını da beraberinde getiriyor.

Filmlerin bazen seyircisinden beklediği şeyler vardır. Bırakma Beni filmi de seyircisinden birtakım ön yargıların yıkılmasını ve mültecilik konusuna farklı bir bakış açısıyla bakılmasını talep ediyor olacak ki filmin sonunda gerçekten empati yapmaya başlıyor ve en az oyuncular kadar kendinizi o hayatın içinde buluyorsunuz. Bırakma Beni’nin diğer filmlerinden farklı olduğunu vurgulayan Begiç, bu konuya bir röportajında şöyle değiniyor. “Film, çocukların dünyası üzerine kurulu. Sadece onların dünyasını ve bakış açılarını yansıtıyor. Bu nedenle film sadece dram değil her durumda umut ve sevginin de çocuklar tarafından nasıl yeşertildiğinin bir yansıması. Dikkat çekmek istediğimiz bir konu da filmde izlediğiniz tüm hikâyelerin çocukların hayatlarından gerçek kesitler içerdiği. Mültecilere karşı ön yargılı olanların bu film ile farklı duygular hissedeceğini düşünüyorum. Onlarla aynı şeyleri yaşamış biri olarak insanların mültecilerle empati kurabilmesine aracı olmak benim için en önemli amaç olacak.”

Film bağlamında baktığımızda hayalleri olan birçok çocuk gibi kahramanlarımız da hayallerini gerçekleştirmek için zorlu hayat koşulları ile mücadele ediyorlar. Fakat bazı çocuklar için mücadele, hayallerine kavuşması için yeterli değil.

Film, Türkiye’de çekilen filmler içinde konusu tamamıyla mülteciler olan tek yapım. Bırakma Beni, savaşların beraberinde getirdiği zorunlu göçlerin insanda ve insanlıkta açtığı yaraları görebilmek adına değerli bir yapım ve bu tarz yapımlar, dünya üzerindeki insanların bir savaş içinde bir savaş daha verdiğini görebilmek adına önem taşıyor.

Dünyayı paylaşan tüm çocuklar için en az hayal güçleri kadar renkli kıyafetler, ruh hâllerine ve muhayyile güçlerine iyi gelecek bir hayat dilerdim. Dilerdim ki hiçbir yerde ve filmde yeri olmasın savaşların. Maalesef ki savaşların ve bunun beraberinde getirdiği zorunlu göçlerin kaçınılmaz olduğu dünyada bir anda yok olan hayatların hikâyelerine şahit oluyoruz. Başta Suriye olmak üzere nice savaş ülkesinden göç alarak bizler de bu hikâyelerin bir yerinde duruyoruz. Yaşamayacağımızın garantisi olmayan her şey için ne kadar empati kursak az aslında. Bizzat tanık olduğumuz her acıya bu tanıklık ile daha da yakınlaşıyoruz. “Acı duyabiliyorsan, canlısın. Başkalarının acısını duyabiliyorsan, insansın.” diyor Lev Tolstoy ve insan olmak da bir bakıma acıyla birlikte böyle başlıyor.

Film Künyesi:

2018 / 1s 37dk / Dram

Orijinal Adı: Never Leave Me

Yönetmen: Aida Begiç

Senarist: Aida Begiç

Oyuncular: Isa Demlakhi, Ahmad Husrom, Motaz Faez Basha

Ülke: Bosna Hersek