Kalemin Kağıtta Akışını Hissetmek O Duyguyu Tatmak Özgürlüğe Dokunmak Gibi

ÇİZER FATMA KIŞLIKAYA LE SÖYLEŞİ

Her insan, kendini doğru ifade etmenin yollarını arar ömrü boyunca. Kimi konuşarak kimi yazarak kimi de çizerek bir yol tutar. Fatma, fırçasını eline alıp çıkmış bu yolculuğa. Bize kendinden ve çalışmalarından bahsedebilir misin Fatma?

Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 1. sınıf öğrencisiyim. Geç fark etsem de küçük yaşlardan beri sanata ilgiliydim. Çalışmalarımın her biri, her biri derken ufacık bir zamana sığdırdığım çalışmalarım da uzun vakitler başından kalkamayıp ince detaylarını nefesimi tutarak çizdiklerim de benim için bambaşka değerlere sahiptir. Bu yüzden çalışmalarımdan bahsetmek, biraz da ruh hâlimi, içimdeki beni anlatmak gibidir. Genellikle suluboya ve akrilik boya ile renklendirdiğim çizimler yapıyorum. Kendime belirlediğim tek bir tarzda değil de farklı tarzlarda deneme yanılmalar yaparak öğrenmeye çalışıyorum. Böylece, hangi tür çizim, boyama ve tekniğe daha yatkın olduğumu, hangi tarzdan daha çok keyif aldığımı gözlemliyorum.

Çizim senin için nasıl bir süreç, ne çizeceğine nasıl karar verirsin? Resme başlamadan önce bir tasarım aşaması söz konusu mu yoksa masanın başına geçtiğin anda aklına geleni mi tasvir ediyorsun?

Çizim yapmaya oturabilmem için öncelikle aklımı kurcalayan bir şey olmamalı. Çünkü dikkatimi çalışmama vermezsem kalemi oynatacak gücü kendimde bulamıyorum. Bunu şöyle de açıklayabilirim; yaptığım sanata, ona verdiğim değeri hissettirebilirsem sanatın bana verdiği huzuru hakkıyla hissedebiliyorum. Çalışmaya karar verme konusu galiba benim için en sıkıntılı nokta. Genel olarak kararsız ve mükemmeliyetçi bir karaktere sahip olduğum için yapacağım çalışmayı seçip fikir üretirken titiz davranıyorum. Çizimlerimde en önemli kısım, taslak çizimimde güzel bir sonuç alabilmek. Taslakta istediğim sonucu elde edene kadar düzenlerim, baştan başlarım detayları eklerim. Taslağı bu şekilde özenle tamamladıktan sonra, renklendirme aşamasına geldiğimde, içimden nasıl gelirse; bazen olması gereken rengi, bazen gözüme hitap eden resmime istediğim bir anlamı ve farklılığı katacak renkleri kullanırım.

Nelerden etkileniyorsun, seni çizmeye yönlendiren sebeplerden bahsedebilir misin?

Yaptığım çalışmalarda bazen ünlü bir sanatçıdan bazen sosyal medyada hoşuma giden bir fotoğraftan esinlenebiliyorum. Ruhuma dokunan bazı şeyler de ilham olup beni çizmeye yönlendirebiliyor; dinlediğim bir müzik, okuduğum bir şiir, bitkilerimin yeşerdiğini görmek... Bunların etkisini çalışmalarıma yoğun bir şekilde yansıttığımı düşünüyorum. Şöyle ki mutlu hissettiğimde yaptığım bir çalışma, elimde olmadan daha canlı, daha cıvıl cıvıl olurken hüzünlü bir anımda yaptığım çalışmaya baktığımda o burukluğu ve havayı sezebiliyorum. Sanat, içimdeki hüznü alıp beni yumuşatıyor, bana gerçek bir huzur veriyor. Bu yüzden aslında içimi dökeceğim bir arkadaş olarak da yöneliyorum sanata. Bir de ilgi alanım sanat olduğu için çevrede tanık olduğum ve gözlemlediğim çoğu şey bana sanatsal çağrışımlar yapabiliyor. Örneğin, kahvenizi yudumlarken ne düşünürsünüz, tadının, kokusunun güzelliğini mi? Ben kahvenin kâğıda vereceği rengi, kullanabileceğim farklı tarzları düşünüyorum.

Bir sanat dalı ile meşgul olan kişilerin gerçek hayata alternatif farklı bir dünyaları vardır. Kapısından içeri girdiklerinde tamamen hayalleri ile kuşattıkları, gerçek dünyanın sıkıntılarını dışarıda bıraktıkları bir dünya... O alternatif dünyandan bahsedebilir misin, resim yapmak senin için neler ifade ediyor?

Bu çok doğru, gerçekten sanatın bize sunduğu farklı bir dünya var. İçinde bulunduğumuz hayatın stresini, karmaşasını o dünyaya adım attığımızda geride bıraktığımızın farkında bile olmuyoruz. Sanatın inşa ettiği dünya, biraz da içimdeki beni, duygularımı, hayallerimi seyretmemi, elimde tutmamı sağlayan yani somutlaştıran bir dünyadır. Bu dünyada, maneviyatın da önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü beni besleyen, bana yolumu gösteren inancım, sanatıma da yön veriyor. Her çalışmamda olmasa da kimi çalışmalarımda Türk İslam sanat dallarından esintiler görebilirsiniz. Bazen bir eser gördüğümüzde hayran kalır seyretmeye doyamayız. Çünkü her ayrıntısında, farklı bir dünyadan izler taşır. Bu ilhamı sağlayan gücün, sağlam bir inanç olduğuna inanıyorum. Sanat benim için manevi olarak da derin anlamlar taşıyan, bir bakıma dostum diyebileceğim, kalbimi açtığım sığınağımdır.

Son olarak çalışmanı tamamladığında neler hissediyorsun, bizimle paylaşabilir misin?